Radi velikog broja jezera (28) te operativnog djelovanja na desnoj obali rijeke Save, Vatrogasci Grada Sveta Nedelja raspolažu sa 3 motorna čamca za spašavanje, vatrogasnom spasilačkom opremom za radove na vodi te opremom za djelovanje u slučaju akcidenta na vodenim površinama. Također vatrogasci broje tim od 13 ronilaca.
Brojni uzroci kao što su potresi, eksplozije, klizišta, razne prometne nesreće u zračnom, željezničkom i cestovnom prometu i slično, mogu dovesti do urušavanja raznih građevina iz kojih je potrebno spašavati ugrožene osobe.
Osnovna zadaća vatrogasaca je da primjenom raznih tehnika i specijalne opreme sa što većom sigurnošću za žrtve i spasioce brzo reagiraju u slučaju potrebe za spašavanjem zatrpanih osoba u građevinama.
Trećina svih vatrogasnih intervencija su tehničke, od kojih je veliki broj intervencija spašavanja unesrećenih prilikom prometnih nesreća, odnosno u situacijama u kojima unesrećeni ostaju ukliješteni unutar deformiranih vozila.
U prometnim nesrećama vatrogasci djeluju u kontekstu tehničkog aspekta oslobađanja osoba i pružanja prve pomoći do dolaska interventnih ekipa Hitne medicinske pomoći.
Hidraulični alati za spašavanje su ključni komadi opreme kojima se vatrogasci koriste. Oni su najzastupljeniji i najefikasniji dio opreme za nadvladavanje velikih sila za odmicanje, razupiranje ili rezanje čvrstih metalnih konstrukcija i elemenata vozila u svrhu spašavanja unesrećenih.
Spašavanje unesrećenih iz dubina i visina problematika je s kojom se sve češće susreću vatrogasci prilikom obavljanja vatrogasne djelatnosti. Za ovako zahtjevne intervencije spašavanja potrebna je vrhunska osposobljenost, opremljenost i uvježbanost.
U razdoblju od 1. studenog do 1. svibnja spaljivanje korova je dozvoljeno, ali pozivamo građane na dodatan oprez i stalni nadzor vatre do kraja spaljivanja suhe trave i raslinja s ciljem zaštite osoba i imovine. Svako spaljivanje biljnog otpada potrebno je najaviti vatrogascima na broj 193.
Podsjećamo građane da prilikom spaljivanja biljnog otpada na otvorenim prostorima, šumama i poljoprivrednim površinama, posebnu pozornost obrate pri rukovanju vatrom ili lakozapaljivim predmetima koji bi mogli izazvati požare, koji se vrlo lako mogu proširiti na šume, stambene i gospodarske objekte te ugroziti ljudske živote.
Svrha vatrodojavnog sustava je otkrivanje požara u početnoj fazi, time i spašavanje života te imovine. Svaki je požar moguće lako ugasiti u njegovoj početnoj fazi, dok rasplamsali požar često dovodi do potpunog uništenja objekta. Radi toga je izuzetno bitno ulagati u vatrodojavne sustave koji će požar detektirati što je ranije moguće.